آموزش

تاریخچه تاتو و خالکوبی و راز و رمزهای آن در میان قبایل مختلف جهان

با تاتو رنگ در لایه درم پوست (لایه دوم) تزریق می‌شود و در آنجا ماندگار می‌شود. طبق مستندات باستان‌‌شناسی تاریخچه تاتو و خالکوبی به زمان‌های بسیار دور بر می‌گردد.

قدیمی‌ترین کشف تاتو بر روی پوست انسان مربوط به عصر برنزی است که روی بدن مرد یخ‌زده‌ای بنام اوتزی (Otzi) در کوهستان‌های آلپ یافت شده است.

قدمت این جسد خالکوبی شده بین ۳۱۰۰ تا ۳۳۷۰ سال ماقبل میلاد است که ۶۱ تاتو روی بدنش نقش بسته است!

 در طول تاریخ تاتو با اهداف مختلف و بسیار پر رمز و رازِ قومی، مذهبی و عقیدتی توسط بشر اجرا شده است.

چارلز داروین در کتاب “تبار انسان” در سال ۱۸۷۱ نوشت: هیچ کشوری در جهان وجود ندارد که تاتو و خالکوبی و یا شکلی از تزئینات دائمی بدن را انجام نداده باشد.

در این مقاله مروری داریم بر قدمت سنت تاتو و آشنایی با موارد کاربرد این هنر زیبا و ماندگار در سراسر دنیا 🙂

تاریخچه تاتو و خالکوبی 

کلمه تاتو از “TA-TU” گرفته شده است است که متشکل از عبارت “TA-ATOUAS”  “TA” نقاشی و “ATOUAS” عمل تاتو کردن است.

خالکوبی که به دوران ماقبل تاریخ باز می‌گردد، یک شکل از دکوراسیون دائمی است که راهی برای بیان فردیت و هویت فرد است و اخیراً به یک فرم آرایش دائمی برای زنان تبدیل شده است.

در مواردی نیز خالکوبی نزدیک به نقاط مربوط به طب سوزنی انجام شده است که برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله آرتریت مثمر ثمر بوده است!

شواهد نشان می‌دهد که تاتو در سراسر جهان در طی هزاران سال انجام شده است. مومیایی‌های خالکوبی شده‌ای از حداقل ۴۹ مکان باستان‌شناسی در گرینلند، آلاسکا، سیبری، مغولستان، غرب چین، مصر، سودان، فیلیپین و کوه‌های آند کشف شده‌اند.

 

خلاصه‌ای از تاریخچه تاتو و خالکوبی در نقاط مختلف جهان همراه با دلایل انجام آنها

تاتو و خالکوبی در مصر باستان

در سال ۲۰۱۸ قدیمی‌ترین تاتوهای فیگوراتیو در جهان بر روی بدن دو مومیایی از مصر کشف شد که قدمت آنها به ۳۳۵۱ تا ۳۰۱۷ سال ماقبل میلاد بر می‌گردد.

 

تاریخچه تاتو در مصر باستان

 

 

تاتو در مصر باستان به عنوان نوعی درمان در مراسمات مذهبی استفاده می‌شده است. در مواردی نیز برای تنبیه و انگشت‌نما کردن برخی کنیزک‌ها، فاحشه‌ها و شناسایی مجرمین کاربرد داشته است.

تاتو و خالکوبی در سرزمین تایلند

در تایلند تاتو محبوبیت فراوانی دارد و هنرمندان بزرگ دنیا در این کشور حضور دارند. در جشنواره سنتی خالکوبی به نام یانترا یا سک یانت طی مراسمی به سبک عرفان بودایی و توسط راهبان تاتو و خالکوبی اجرا می‌شود.

 

تاتو در تایلند

 

 

مدارس آموزشی تاتو در تایلند به طور اختصاصی در زمینه تربیت تاتو آرتیست‌های حرفه‌ای مشغول فعالیت هستند.

چهره‌های مشهوری از جمله آنجلینا جولی، بروک شیلدز و میشل رودریگرز به سبک سنتی ساک یانت بدن خود را تاتو کرده‌اند.

این تاتو به کمک یک ساقه بامبو که در انتهایش یک سوزن دارد، ترکیبی از زغال چوب، زهرِ مار و دیگر موادی که تصور می‌شود مقدس هستند انجام می‌شود.

تاتو و خالکوبی در هندوستان

از جنگل‌های کوهستانی متراکم و غرق در باران شمال شرق گرفته تا بیابان‌های خشک در غرب دور، تاتو در هندوستان رواج داشته و استفاده از آن تنها محدود به زیبا کردن بدن انسان نبوده است. اما اینکه این رسم و آیین در هند چه قدمتی دارد؛ همچنان به صورت یک راز باقی مانده است.

سنت خالکوبی در سراسر مناطق کشاورزی و جنگلی هند مورد احترام و ستایش بوده است.

 

تاتو در هند

 

 

هندی‌ها به تاتو گودنا (سوراخ کردن پوست با سوزن) می‌گفتند و این علامت‌ها را به عنوان جواهرات به رخ می‌کشیدند. جواهراتی که هیچکس نمی‌تواند از آنها بگیرد؛ حتی اگر تمام دارایی خود را از دست بدهند!

قبیله آپاتانی آروناچال صورت و بدن دختران جوان را تاتو می‌کردند و با این کار زیبایی‌شان را از بین می‌بردند تا برای مردان قبایل دیگر جذابیتی نداشته باشند و به آنها تعرض نکنند.

قبیله سینگیو قوانین مشخصی برای هر جنسیت داشتند؛ زنان متأهل روی هر دو پا از مچ تا زانو و مردان روی دست‌هایشان تاتو می‌کردند. دختران جوان نیز از خالکوبی منع می‌شدند.

تاتو در یونان و روم باستان

در یونان و روم باستان تاتو توسط بربرها انجام می‌شد. یونانی‌ها خالکوبی را از ایرنی‌ها آموختند و از آن برای علامت‌گذاری روی بدن بردگان و جنایتکاران استفاده می‌کردند تا در صورت فرار شناسایی شوند.

رومیان نیز در این سبک از یونانی‌ها تقلید کردند.

تاریخچه تاتو  و خالکوبی در قاره آمریکا

مردم بومی آمریکای شمالی سابقه‌ای طولانی در خالکوبی دارند. برای آنها تاتو تنها یک علامتگذاری ساده نبود بلکه، راهی برای برقراری ارتباطات خانوادگی، قومی،مذهبی و مکانی بوده است.

قبیله اینوئیت‌ها که در شمال شرق کانادا زندگی می‌کردند سابقه‌ای طولانی در تاتو دارند.

 

تاریخچه تاتو در آمریکا

 

 

در میان اینوئیت‌ها قسمت‌هایی از صورت و بدن دختران همزمان با شروع سیکل قاعدگی تاتو می‌شد.

این خالکوبی برای زنان اینوئیت بسیار مهم بود چرا که معتقد بودند یک زن بدون خالکوبی نمی‌تواند وارد عالم روح شود!

تاتو و خالکوبی در تایوان

در تایوان تاتو صورت آتایال پتاسان نامیده می‌شد. آنها برای نشان دادن اینکه یک مرد بالغ توان محافظت از وطن خود را دارد و یک زن بالغ شرایط بافتن پارچه و خانه‌داری را داراست از تاتو استفاده می‌کردند.

علاوه بر موارد ذکر شده در نقاطق مختلف دنی،ا تاتو با اهداف دیگری نیز اجرا می‌شد. از جمله در زمان رنسانس مسیحیان نام مسیح یا علامت صلیب را روی قسمت‌های خاصی از بدن خود تاتو می‌کردند و اعتقاد داشتند اگر نقش صلیب را تاتو نکنند و در جنگ کشته شوند، هرگز به آرامش ابدی نخواهند رسید.

در برخی مناطق نیز فردی که ازدواج می‌کرد با اجرایی خالکوبی روی بدنش از افراد مجرد متمایز می‌شد.

این خلاصه‌ای است از دنیای مرموز خالکوبی و تاریخچه تاتو؛ قطع به یقین بسیاری از اسرار همچنان کشف نشده و سر به مهر باقی مانده‌اند!!!

در دنیای کنونی تاتو کاربردهای مختلفی دارد و تنها برای مد و فشن نیست؛ بلکه با تاتو پزشکی و کاموفلاژ دائم با دستگاه مشکلات مختلف پوستی کاور و پوشیده می شود. 

اختراع دستگاه تاتو

ثبت اختراع دستگاه تاتو الکتریکی، که معمولا به نام گان شناخته می‌شود، در سال ۱۸۹۱ در ایالات متحده آمریکا و توسط یک تاتو آرتیست بنام ساموئل او ریلی (SAMUEL O’REILLY) انجام شد.

امروزه به افتخار این هنرمند قهار شرکت آمریکایی ورد فیمس که در زمینه تولید انواع رنگ تاتو مشغول به فعالیت است، یکی از رنگ‌هایش را ساموئل او ریلی رد نامگذاری کرده است 🙂

 

رنگ تاتو ساموئل او ریلی رد

قیمت تاتو در کشورهای مختلف

قیمت تاتو در کشورهای اروپایی، آمریکا و استرالیا بسیار بالا است و هر چه یک طرح بزرگ‌تر و پر نقش و نگارتر باشد هزینه آن نیز بالاتر است.

در آمریکا تاتو یک حرفه بسیار پردرآمد است و اجازه تاتو تنها به افراد بالای ۱۸ سال داده می‌شود.

در فروشگاه اینترنتی لوازم تتو بدن اسکین پرشیا تمامی تجهیزات مورد نیاز برای تاتو بدن ، صورت ، لوازم میکروبلیدینگ، لوازم پوستی و… موجود است. 

کافی است با چند کلیک ساده خرید خود را ثبت نموده و در کمترین زمان ممکن بهترین لوازم را درب منزل تحویل بگیرید. 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *