آموزش

مکانیسم اثر میکرونیدلینگ

مکانیسم میکرونیدلینگ

درماپن یا میکرونیدلینگ تکنولوژی نسبتاً جدیدی است که از طریق وارد کردن سوزنهای ظریف به پوست عمل می‌کند. این روش باعث بالا رفتن غلظت کلاژن و تحریک کلاژن‌سازی (Collagen induction therapy) در پوست می‌گردد.

در این مقاله سعی بر این است که به مکانیسم اثر میکرونیدلینگ و پرسش‌های مرتبط با این تکنیک پاسخ داده شود.

مکانیسم اثر میکرونیدلینگ چگونه است

با ورود سوزن‌های میکرونیدلینگ به پوست منافذ و کانال‌های بسیار ریزی در پوست ایجاد می‌شود که پوست این سوراخ‌ها را به صورت زخم‌های کوچک در نظر می‌گیرد و آنها را ترمیم می‌نماید.

به همین دلیل مقادیر زیادی فاکتورهای رشد تولید می‌شود که در نتیجه آن مقدار زیادی کلاژن ساخته می‌شود. می‌توان همزمان با انجام درماپن موادی به نام کوکتل بر روی پوست قرار داد (بسته به اینکه چه هدفی از انجام درماپن داریم) که این عمل باعث نفوذ همزمان ماده به پوست می‌شود که اثری فوق العاده در درمان دارد.

آیا درماپن دقیقاً همان میکرونیدلینگ است

میکرونیدلینگ و جوانسازی پوست با ابزارهایی همچون دستگاه درماپن، دستگاه دکتر پن و درمارولر انجام می‌شود.

دستگاه درماپن محصول آمریکا است و دکتر پن محصول کره و چین است. درمارولر نیز وسیله‌ای غیربرقی و شخصی است. بنابراین تکنیکی به نام درماپن معنایی ندارد!!!

دستگاه میکرونیدلینگ دکتر پن

آیا این عمل میکرونیدلینگ دردناک است

خیر. در اکثر موارد قبل از نیدلینگِ پوست از پماد بی‌حسی موضعی بر روی پوست فرد استفاده می‌شود که این عمل را کاملاً بدون درد می‌کند.

کاربردها و نحوه مکانیسم اثر میکرونیدلینگ چیست

* جوانسازی و رفع چین و چروک پوست

مهمترین عامل ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست کاهش غلظت کلاژن و الاستین می‌باشد. درماپن با ایجاد منافذ بسیار ریز، باعث تحریک فیبروبلاستها و پروسه ترمیم می‌شود که در این بین مقدار زیادی کلاژن ساخته می‌شود.

معمولاً بین ۳ تا ۵ جلسه درمان برای جوانسازی پوست لازم است. فاصله بین جلسات حدود چهار الی شش هفته می‌باشد. میکرونیدلینگ برای درمان چروک‌ خاص مثل دور دهان یا کنار و زیر چشم هم تأثیر زیادی دارد.

* درمان جای جوش و آکنه و کوچک کردن منافذ باز پوست

درمان جای جوش یکی از کاربردهای ویژه میکرونیدلینگ است.

ساخت کلاژن هنگام انجام درماپن باعث می‌شود که اسکارهای ناشی از آکنه عمق کمتری پیدا کنند و منافذ پوست بسته‌تر شوند. این روش در درمان اسکار آبله مرغان و سالک هم مؤثر می‌باشد.

* استرچ مارک (Stretch Marks) یا ترکهای ناشی از حاملگی، چاقی و بلوغ (Striae)

ترکهای پوستی یا استریا مشکل بسیاری از افراد به خصوص خانم‌ها می‌باشد که درمان آن هم بسیار مشکل است. اما خوشبختانه میکرونیدلینگ در درمان ترک پوستی اثر بسیار خوبی دارد.

* آثار ناشی از زخم‌های شدید و سوختگی

بوسیله نیدلینگ می‌توان آثار ناشی از بخیه و زخم و جراحی و نیز اسکار باقی ماندۀ سوختگی‌ها و جای جوش و آکنه را به حداقل رساند.

* درمان لک صورت

درماپن در درمان لک صورت مؤثر است. مکانیسم اصلی اثر در این مورد نانودارویی (کوکتل ضد لک) است که همزمان استفاده می‌شود.

ایجاد منافذ ظریف در پوست صورت باعث می‌شود که نفوذ داروهای ضدلک موضعی بسیار بیشتر شود (تا ۹۰ درصد) و این مسأله در بهبود لک صورت اثر زیادی دارد. درماپن در روشن کردن پوست به صورت کلی هم مؤثر است.

* افزایش نفوذپذیری پوست نسبت به درمان‌های موضعی

به طور معمول داروها نفوذ کمی به پوست دارند. میکرونیدلینگ با ایجاد منافذ ظریف در پوست میزان نفوذپذیری را تا ۹۰ درصد افزایش می‌دهد.

مکانیسم میکرونیدلینگ

پس می‌توان نتیجه گرفت که برای همه درمان‌های موضعی پوست استفاده از درماپن می‌تواند باعث شود که نتایج بسیار بهتری در زمان کوتاه‌تری دیده شود.

عوارض میکرونیدلینگ چیست

این روش فیزیکی و فیزیولوژیک است و عوارض کمی دارد. بدلیل اینکه آسیب جدی به پوست وارد نمی‌کند در تمام مناطق صورت و بدن قابل انجام است و دوره بهبودی کوتاهی دارد.

این روش بدون درد است و امکان تغییر رنگ پوست بعد از انجام بسیار کم است. این عمل را در فصول گرم هم می‌توان به راحتی انجام داد.

میکرونیدلینگ با دستگاه دکتر پن بسیار ایمن است و تا کنون عارضه جدی گزارش نشده است، ولی ممکن است قرمزی و تورم طی یک تا سه روز بعد از درمان ایجاد شود که گذرا است.

در صورتی که سابقه تب خال دارید قبل از انجام پزشکتان را مطلع کنید.

قبل از میکرونیدلینگ پاکسازی اولیه پوست با دستگاه اتو صورت و آبرسانی با دستگاه بخور الزامی است.

موارد منع میکرونیدلینگ کدام است

میکرونیدلینگ در بیماران هموفیلی یا بیمارانی که داروی ضد انعقاد (وارفارین) مصرف می‌کنند ممنوع است چون باعث خونریزی و کبودی می‌شود.

افرادی که از آسپیرین استفاده می‌کنند هم ممکن است بعد از نیدل دچار کبودی شوند. وجود جوش و عفونت پوستی هم از موارد منع مصرف است.

آیا امکان ایجاد بیماری خونی یا انتقال بیماریهای ویروسی از این طریق وجود دارد

خیر. برای هر جلسه یک سوزن استریل و پلمپ باز و سر دستگاه بسته می‌شود. پس از اتمام هم این سوزن دور انداخته می‌شود و برای جلسه بعدی سوزن جدید استفاده می‌شود.

 

توجه: برای دیدن آموزش رایگان میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ در خانه و سالن کافی است روی لینک کلیک نمایید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *