آموزش

انتخاب روش مناسب برای پاک کردن تاتو

پاک کردن تاتو با لیزر

اولین گروهی بدنبال پاک کردن تاتو هستند افرادی هستند که بعد از تاتو  به هر دلیل پشیمان می‌شوند، مثلاً سلیقه‌شان تغییر می‌کند یا یکنواختی آن دلشان را می‌زند یا… . جالب است بدانید در تحقیقی که به عمل آمده، مشاهده شده حدود ۷۰ درصد از افراد ساعتی بعد از خالکوبی از این عمل خود پشیمان می‌شوند.

گروه دومی که به دنبال ریموور تاتو هستند کسانی‌اند که اعتقاد دارند آرایشگر آن طور که باید کارش را درست انجام نداده‌ است. مثلاً طرح تاتو در چشم یا ابرو آن طور که باید قرینه نیست و لازم است برای قرینه شدن قسمتی از طرح یک طرف پاک شود.

گروه سوم هم افرادی هستند که بعد از تاتو دچار واکنش‌های حساسیتی (آلرژیک) به رنگ تاتو می‌شوند (بویژه رنگ‌های قرمز غیراورجینال) بنابراین، لازم است رنگ از داخل پوست خارج شود.

 مناسب‌ترین لیزر برای ریموو کردن تاتو و هاشور ابرو

لیزر q-switched مناسب‌ترین نوع لیزر برای رنگ‌های سیاه، آبی و ‌قهوه‌ای تیره است. نحوه عملکرد این لیزر به این صورت است که ذرات رنگ داخل پوست را منفجر و آنها را به ذرات ریز تبدیل می‌کند.

در پاک کردن تاتو با لیزر این ذرات توسط سلول‌های لاشه‌خوار برداشته شده و کم‌کم دفع می‌شود. بنابراین عمل اصلی پاک شدن رنگ تاتو را سلول‌های ایمنی خود تاتو انجام می‌دهند و درواقع رنگ‌های ریز شده را ریزه‌خواری کرده و از بین می‌برند. این فرایند چند جلسه طول می کشد.

مراقبت های بعد ریموور کردن تاتو دایم

هر ماده ریمووری مراقبت خاص خودش را دارد. برای غالب مواد بایستی دستور زیر اجرا گردد.

 • ۴ روز به آن ناحیه آب نخورد.
 • روزی ۲ بار پنبه و الکل سفید زده شود.
 • روزی ۲ بار پماد تتراسایکلین روی موضع زده شود.
 • تا زمان افتادن پوسته ها پماد و الکل زده.
 • بعد ۴ روز حمام بگیرد.
 • بعد از افتادن پوسته پماد ترمیم کننده قوی استفاده شود.
 • هر یکاه یکبار تکرار شود.

ریمور تاتو با لیزر

آیا ریموو کردن تاتو عوارضی هم دارد؟

این روزها مشکلات ناشی از تاتو و عوارض ریموو کردن تاتو خیلی وسیع و شایع شده است، ولی گویا جوان‌ها این روزها سر عقل آمده‌اند و دیگر با انجام تاتو سلامت بدن خود را به خطر نمی‌اندازند. کسانی هم که قبلاً تاتو داشته‌اند به صرافت افتاده‌اند این طرح‌ها را از روی بدن خود پاک کنند، اما پاک کردن تاتو، خود پروسه‌ای طولانی است و بازهم می‌تواند مشکلات دیگری ایجاد کند.

خالکوبی به دلیل شکستن سد دفاعی پوست می‌تواند سلامتی فرد را تهدید کند، از جمله بیماری‌های عفونی و بروز حساسیت. اگر وسایل خالکوبی به خوبی ضد عفونی نشوند ممکن است باعث انتقال بیماری‌هایی همچون ایدز شود.

در استفاده از لیزر برای ریموو کردن تاتو عوارض جانبی کمتری (نسبت به سایر روش‌ها) وجود دارد ولی به هر حال قبل از هر نوع تصمیم‌گیری بهتر است متوجه عوارض ریموو کردن تاتو باشید.

 • پوست در معرض خطر عفونت قرار می‌گیرد و حتی ممکن است زخم شود و این زخم‌ها به طور دائم روی پوست باقی بمانند یا به طور کامل پاک نشوند.
 • در صورت محو شدن خالکوبی از روی پوست نیز ممکن است پوست محل خالکوبی شده تغییر رنگ دهد و رنگ آن نسبت به بقیه مناطق کمرنگ‌تر یا تیره شود که به مرور زمان بهبود می‌یابد. مثلاً  در ریموو کردن تاتو لب‌ها، خط چشم و ابرو ممکن است رنگدانه‌ها به طور کامل محو نشوند و جای تاتو به صورت یک سایه روی بدن باقی بماند.
 • در برخی موارد نیز واکنش‌های آلرژیکی گزارش می‌شود به خصوص در مواردی که رنگ تاتو حاوی سولفید جیوه باشد. در این حالت واکنش‌ها به شکل قرمزی، خارش و التهاب بروز می‌کنند.
 • برای جلوگیری از واکنش‌های احتمالی، اغلب آنتی هیستامین‌های خوراکی و استروئیدهای ضدالتهاب تجویز شده و به بیمار توصیه می‌شود حتماً از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کند.

پرسش و پاسخ هایی درباره ریموو کردن تاتو

 • من امروز ابروهایم را تاتو کردم ولی از نتیجه راضی نیستم. میتوانم آن را پاک کنم؟ چقدر باید صبر کنم؟

با استفاده از لیزر می توانید تاتوی ابرو خود را پاک کرده و یا اصلاح کنید. البته تعداد جلسات درمانی برای بیماران بستگی به رنگ و عمق تاتو دارد و بین هر کدام نیز باید ۶ هفته فاصله بیفتد. البته قبل از انجام هر کاری باید ۳ماه صبر کنید تا تاتو بهبود یافته و سپس برای ریموو کردن تاتو اقدام کنید. البته بستگی به عمق و زخم ایجاد شده ۸ هفته زمان نیز برای صبر کردن در پروسه بهبودی تاتو کافی است.

 • غیر از لیزر چه کاری برای از ریموو کردن تاتو ابرو می توان انجام داد؟

در صورت حاد بودن شرایط می توان با کمک جراحی تاتو را از بین برد. البته این کار با توجه به پهنای و رنگ به کار رفته در تاتو، محل اسکار و زخم روی پوست باقی می گذارد. به همین دلیل قبل از هر اقدامی باید با متخصصین پوست در این مورد مشورت کرده و سپس دست به هر اقدامی زد.

با مواد ریموور تاتو اورجینال و اورگانیک همچون ریموور تاتو چیک، ریموور کالر لیفت و… نیز می‌توان برای پاک کردن تاتو ابرو، پاک کردن تاتو خط چشم، لب و حتی تاتو بدن‌های ریز و ظریف استفاده کرد.

ریموور تاتو چیک - 7 میلی

پاک کردن تاتو به این طریق، بسته به عمق و شدت رنگ آن به دو تا سه جلسه تکرار نیاز دارد. اما استفاده از مواد اورجینال و غیراسیدی بسیار ضروری است، در غیر اینصورت احتمال گودی و یا ایجاد کلوئید (اضافه گوشت) دور از نظر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *